Večina laičnih lastnikov hiš o električni inštalaciji ve le to, da ta obstaja. Kaj dosti več pa že ne. Vse je lepo in prav, dokler se na enem izmed gradnikov inštalacije ne pojavi prva napaka. Če smo lastnik hiše, potem dobro vemo, da moramo marsikdaj še pred prihodom mojstra sami ukrepati. Za to pa je vsekakor potrebno vsaj osnovno znanje o tej inštalaciji.
Na višino zneska položnice električne energije poleg ustreznih glavnih varovalk vpliva še pravilna izbira števca. Izbiramo lahko med enotarifnim in dvotarifnim števcem. Enotarifni števec nam bo porabo električne energije ves čas obračunaval po enaki oziroma srednji ceni. Dvotarifni pa jo bo obračunaval po višji tarifi, ki velja v delavnikih od 6. do 22. ure, in po nižji tarifi, ki velja v nočnem času ter med vikendi in prazniki. Enotarifno obračunavanje nam bo bolj ekonomično v primeru, če bomo vsaj 65% celotne porabljene električne energije porabili v času višje tarife.
Poleg glavne zunanje električne omarice so druga pomembna točka hišnega električnega razvoda notranje razdelilne omarice. Običajno so notranje omarice vgrajene v vsaki etaži hiše posebej. Sicer pa je število in lega omaric natančno določena že v projektantskem načrtu. Glede mesta namestitve omaric je najbolje, če so te približno v središču hiše, tako, da je dolžina razvoda do vseh uporabnikov kar se da enaka. Vsi električni kabli se stekajo v notranjo razdelilno omarico, ki je nekakšno vozlišče vseh električnih inštalacij v hiši.. V njej se glavni tokokrog deli na več manjših. Vsaka varovalka, ki je nameščena v omarici, varuje svoj manjši tokokrog in več ko je tokokrogov, bolj natančno je varovanje. Priporočljivo je, da ima vsak večji električni porabnik v hiši svoj tokokrog in varovalko. S tem je mnogo boljši nadzor nad električnimi gospodinjskimi porabniki in je omogočena možnost izključitve električne energije samo za posamezen del hiše.
Da bo omogočen nadzor nad delovanjem elektroinštalacije in enostavno njeno vzdrževanje, predvsem pa da bo inštalacija dovolj varno delovala, mora biti v električni razdelilni omarici biti nameščeno glavno stikalo, prenapetostna zaščita in zaščitno diferenčno stikalo (FID). Glede na posamezne preseke kablov in moči porabnikov energije so za omenjenimi elementi vgrajene posamezne samodejne varovalke.
Glavno stikalo nam omogoča enostaven in hiter izklop celotne elektroinštalacije v primeru hudega neurja s strelami ali ob različnih vzdrževalnih elektro posegih. Naloga FID stikala je varovanje uporabnikov pri posrednem in neposrednem dotiku delov pod napetostjo in požarom.. V primeru pojava odstopanja tokov, oziroma, če je napetost večja kot je naznačeni diferenčni tok, FID stikalo izklopi vse naprave od napajanja. Vgradnja takšnega stikala je obvezna ne samo pri inštalacijah v vlažnih prostorih, ampak tudi pri novih inštalacijah.
Za dovolj varno upravljanje električnih porabnikov je pomembno kakšna in kje so vgrajena FID stikala. Eno stikalo je potrebno vgraditi za kopalnico, enega ali dva (odvisno od velikosti enote) 30 mA za ostale prostore, ter še skupno stikalo 300 mA na dovodne zbiralnike. Na ta način bo zagotovljeno varovanje pred udarom električnega toka kot tudi pred požarom zaradi napake na električni napeljavi.