Že v povprečno izolirani stanovanjski hiši lahko z dopolnilnim virom ogrevanja kot sta kamin ali kaminska peč, občutno prihranimo pri letnem strošku kurjave. Glede na sedanjo negotovost na trgu ogrevalnih energentov pa je vredno razmisleka o takšni lokalni peči kot neki rezervni ogrevalni napravi, s katero bomo ne glede na razmere brez skrbi na toplem.
Ruska (ne)dobava plina v Evropo in posledično s tem energetska draginja sta v zadnjih mesecih povsem spremenila trg energentov. Če so bila drva kot ogrevalni vir in vse vrste peči na njihovo uporabo še lansko leto nezanimiv način ogrevanja, je letos povsem druga slika. Drva oziroma polena so sedaj najbolj iskani ogrevalni vir, izjemno pa se je letos povečalo povpraševanje po kotlih in lokalnih pečeh z zgorevanjem polen.
Zaradi skoraj 60% poraščenosti Slovenije z gozdnato površino ima pri nas biomasa v obliki polen v primerjavi z ostalimi ogrevalnimi energenti svojo edinstveno prednost v neodvisnosti od tujih virov dobave. Možnost dobave lesa iz tujine seveda narekuje ceno ponudbe, vendar dejstvo je, da smo z ogrevanjem na biomaso lahko samooskrbni. Poleg prihranka z dogrevanjem lokalne peči na drva, bomo torej s takšno dodatno ogrevalno napravo tudi kljub sedanjim izjemno negotovim razmeram ogrevalnih energentov, brez skrbi na toplem.
Ogrevanje s kaminsko pečjo
O prisotnosti vgradnega kamina v stanovanju je gotovo pametno razmišljati že med gradnjo hiše ali še bolje pred pričetkom gradnje. Seveda pa je gradnja hiše po večini za vse investitorje življenjska naložba, pri kateri venomer primanjkuje denarja. Marsikdaj je kamin ali lončena peč tisti stanovanjski element, ki ga črtamo z nujnega seznama. Z leti, ko se finančno opomoremo, pa želja po novem kaminu zopet zaživi. V dokončanem stanovanju je mnogo enostavnejša in hitrejša rešitev kot vgradnja novega vgradnega kamina, montaža kaminske peči. Poleg enostavnejše montaže, kaminsko peč lahko enostavno odstranimo ali po potrebi premaknemo v drugi bivalni prostor. Lažje je tudi njeno servisiranje.